Οι Δραστηριότητες του Σχολείου Μας

Οι δραστηριότητες που αναπτύσσονται στο σχολείο μας είναι πολύπλευρες και στοχεύουν στην προώθηση των κλίσεων των μαθητών και παράλληλα στη γνωστική, ψυχοκινητική και κοινωνικοσυναισθηματική ανάπτυξή τους. Το σχολείο μας κάθε χρόνο οργανώνει εκδηλώσεις και γιορτές για τις εθνικές μας επετείους για να ενθυμίσει στους μαθητές την ιστορία του τόπου μας, να προωθήσει τη δημιουργική τους ενασχόληση, τη συνεργασία και την κλίση των μαθητών. Κύριοι οργανωτές των εορτασμών είναι οι ίδιοι οι μαθητές με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του σχολείου.

Η σχολική μας μονάδα βρίσκεται σε αλληλεξάρτηση με την τοπική κοινωνία, το φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον. Συμμετέχει στα πολιτιστικά δρώμενα της κοινότητας, παρουσιάζει θεατρικές παραστάσεις ανοιχτές για όλους τους δημότες στο θέατρο του Ακοντίσματος, οργανώνει διαλέξεις ανοιχτές για όλους τους δημότες στο πολύκεντρο Νέας Καρβάλης ή στο χώρο του σχολείου. Συμμετέχει επίσης και σε περιβαλλοντικές δράσεις με προσφορά εθελοντικής εργασίας, όπως  καθαρισμός παραλίας, πάρκων, υιοθέτηση και φροντίδα. Ταυτόχρονα, υλοποιεί περιβαλλοντικά προγράμματα, προγράμματα αγωγής υγείας και πολιτιστικού ενδιαφέροντος. Οι παραπάνω δράσεις γίνονται σε συνεργασία με τη Στέγη πολιτισμού Νέας Καρβάλης και τον Περιβαλλοντικό σύλλογο. Η συνεργασία με αυτούς τους συλλόγους είναι στενή και διαρκής.

Επιπλέον, εκδήλωση γίνεται κάθε χρόνο προς τιμή των αποφοίτων του σχολείου μας από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων. Ο Σύλλογος Γονέων και κηδεμόνων είναι επίσης ο κύριος οργανωτής των εκδηλώσεων των Χριστουγέννων και των Αποκριών.

Το σχολείο μας υλοποιεί καινοτόμο πρόγραμμα διδασκαλίας της κολύμβησης, καθώς επίσης συμμετέχει σε όλους τους αγώνες που διοργανώνει ο δήμος Καβάλας (ποδόσφαιρο - καλαθοσφαίριση) και η Οργανωτική επιτροπή σχολικών αγώνων με μεγάλη επιτυχία. Οι διακρίσεις στο σύνολο των ετών συμμετοχής μας είναι πολλές και σημαντικές.

Το σχολείο μας κάθε χρόνο οργανώνει εκπαιδευτικές εκδρομές και επισκέψεις για όλες τις τάξεις. Σε αυτές περιλαμβάνονται παρεμβάσεις καθαρισμού των ακτών, επισκέψεις σε μουσεία, παρακολούθηση κινηματογραφικών ταινιών και θεατρικών παραστάσεων, καθώς και μια ημερήσια εκδρομή σε πιο μακρινούς προορισμούς στο τέλος κάθε σχολικού έτους.

Τέλος, η σχολική μας μονάδα αναλαμβάνει τακτικά δράσεις ανθρωπιστικού περιεχομένου. Πέρα από τη συλλογή τροφίμων και τη συγκέντρωση πλαστικών καπακιών για την αγορά αναπηρικού αμαξιδίου, κάθε χρόνο τα Χριστούγεννα υλοποιεί περιβαλλοντικό-κοινωνικό πρόγραμμα, κατά το οποίο τονίζεται η σημασία της επαναχρησιμοποίησης των υλικών και της κοινωνικής προσφοράς. Συγκεκριμένα οι μαθητές προσφέρουν παιχνίδια και βιβλία σε καλή κατάσταση και οργανώνουν αγορά, την οποία διαχειρίζονται μόνοι τους. Τα χρήματα που συγκεντρώνονται κάθε φορά τα διαθέτουν για κοινωνικούς σκοπούς, όπως έγινε με την προσφορά χρημάτων σε ίδρυμα του δήμου, τη διάθεση εσόδων για νοσηλεία συμμαθητή τους που είχε οικονομική ανάγκη κ.ά..