Υποδομές

Αναλυτική περιγραφή των υποδομών του σχολείου μας

Κτιριακές Υποδομές

Το σχολείο εγκαινιάσθηκε το 1936 και μέχρι σήμερα έχουν γίνει σε αυτό 3 προσθήκες κτιρίων  για να καλύψουν τις εκπαιδευτικές του ανάγκες. Πιο συγκεκριμένα, η πρώτη προέκταση του σχολείου έγινε το 1985, ακολούθησε μία το 1994 και η πιο πρόσφατη παρέμβαση είναι αυτή του 2013 που αντιστοιχεί και στο πιο σύγχρονο κομμάτι του σχολείου.

ypodomes1.jpg

Το σχολείο έχει επάρκεια αιθουσών διδασκαλίας, χώρων διοίκησης και βοηθητικών χώρων. Για την ακρίβεια, σήμερα λειτουργούν 11 αίθουσες διδασκαλίας των τάξεων, αίθουσα του Τμήματος Ένταξης,  αίθουσα καλλιτεχνικών, εργαστήριο πληροφορικής και αίθουσα σχολικής βιβλιοθήκης.

Εγκαινιάσθηκε το έργο προσθήκης νέων αιθουσών στο Δημοτικό Σχολείο

Οι χώροι διοίκησης είναι το γραφείο του διευθυντή και το γραφείο εκπαιδευτικών.  Ως προς τους βοηθητικούς χώρους υπάρχουν 3 αποθήκες και 1 αίθουσα για τη φύλαξη του αρχείου.

ypodomes2.jpg

Κυρίαρχη θέση στον αύλειο χώρο έχει η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων που λειτουργεί σήμερα μόνο ως γυμναστήριο. Στην αυλή του σχολείου υπάρχουν επίσης 2 γήπεδα μπάσκετ, το ένα από τα οποία χρησιμοποιείται και ως γήπεδο βόλεϊ,   1 γήπεδο ποδοσφαίρου και 1 χειροσφαίρισης.  Γύρω από το γήπεδο ποδοσφαίρου υπάρχει στίβος 300 μέτρων ο οποίος όμως είναι ημιτελής.   Η αυλή έχει επίσης βρύσες, παγκάκια και είναι περιμετρικά φυτεμένη με διάφορα καλλωπιστικά δέντρα.  Υπάρχουν τέλος 3 τουαλέτες για τα κορίτσια, 3 για τα αγόρια και 1 για τους εκπαιδευτικούς.

ypodomes3.jpg

Το σχολείο τηρεί τους κανόνες ασφαλείας έχοντας πυροσβεστήρες και σχέδιο εκκένωσης σε περίπτωση ανάγκης.  Αναφορικά με την πρόσβαση στο σχολείο ατόμων με κινητικά προβλήματα υπάρχει ειδική ράμπα.

Όλα τα παραπάνω σε συνδυασμό με το ότι οι εσωτερικοί χώροι του σχολείου είναι φωτεινοί, θερμαινόμενοι, ασφαλείς και πάντοτε καθαροί συγκλίνουν στο ότι η καταλληλότητα και η επάρκεια των σχολικών χώρων του σχολείου είναι περισσότερο από ικανοποιητική. Απαιτούνται βέβαια παρεμβάσεις τόσο στον αύλειο χώρο όσο και στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων για την καλύτερη χρήση και λειτουργία τους.

Μαθητική Βιβλιοθήκη

ypodomes10.jpg

Η μαθητική βιβλιοθήκη η οποία λειτουργεί ως δανειστική, έχει πολλούς τίτλους βιβλίων, είναι οργανωμένη με τη χρήση ειδικού λογισμικού και λειτουργεί επίσης ως αναγνωστήριο.

ypodomes11.jpg

Αίθουσα Πολλαπλών Εκδηλώσεων

Η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, δωρεά «Κυπριανού και Ειρήνης Ατλαμάζογλου» χρησιμοποιείται αποκλειστικά ως γυμναστήριο. Διαθέτει επαρκή εξοπλισμό για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής.

ypodomes7.jpg

ypodomes8.jpg