Γνωρίζω και Προβάλλω τον Τόπο μου

Στα πλαίσια της συμμετοχής μας στη συγκεκριμένη δράση που υλοποίησε ο Δήμος Καβάλας στο έργο InTourAct , διερευνήσαμε με τους μαθητές της Γ΄ και  Δ΄ τάξης τις δυνατότητες που είχαν για να γνωρίσουν και  να προβάλλουν έναν εναλλακτικό τουριστικό προορισμό στη γύρω περιοχή από το κέντρο.

Οι  μαθητές του σχολείου μας θεώρησαν ως σημαντικό μνημείο και πολύτιμο θησαυρό το Ιερό Προσκύνημα του Αγίου Γρηγορίου, στο οποίο είναι αποθησαυρισμένα το Σεπτό λείψανο του Αγίου και της οικογένειάς του, που με ευλάβεια μετέφεραν κατά τον ξεριζωμό τους το 1924 οι κάτοικοι του Γκέλβερι. Επίσης θεώρησαν σπουδαίο πολιτιστικό γεγονός το διεθνές λαογραφικό φεστιβάλ «Ήλιος και πέτρα».

Οι μαθητές ένιωσαν μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό για τον τόπο τους, ικανοί να συμβάλλουν στην τουριστική προβολή του, καθώς και μεγάλη υπευθυνότητα και σεβασμό για τη συνέχιση της πολιτιστικής τους κληρονομιάς.

•  Ιερό προσκύνημα Αγίου Γρηγορίου του Θεολόγου.

• Φωτογραφίες παρουσίασης, διαφημιστικό φυλλάδιο, κολάζ.