16ο Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Δημοτικών Σχολείων του Δήμου Καβάλας

Το σχολείο μας συμμετείχε στο 16ο Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Δημοτικών Σχολείων του Δήμου Καβάλας με δύο ομάδες: την ομάδα των κοριτσιών και την ομάδα των αγοριών.

Όλοι οι μαθητές μας αγωνίσθηκαν με τον καλύτερο τρόπο. Επέδειξαν ευγενή άμιλλα, ήθος, συνεργάσθηκαν μεταξύ τους και συναγωνίσθηκαν με τις ομάδες των άλλων σχολείων. Η προσπάθειά τους αυτή είχε σαν αποτέλεσμα τη συμμετοχή και των δύο ομάδων στους τελικούς αγώνες, που πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 27 Μαρτίου 2016.

Στον τελικό των κοριτσιών με το 1ο Δ.Σ. Κρηνίδων οι ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 3-3 στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού. Νικήτρια από τη διαδικασία των πέναλτι αναδείχθηκε η ομάδα των Κρηνίδων.

Στον τελικό των αγοριών με το Δ.Σ. Ζυγού, μετά από εκπληκτικό παιχνίδι με ανατροπές, νίκησε η ομάδα του Ζυγού με 5-2.

«Δύο τελικοί συγκλονιστικοί, αντάξιοι της ποιότητας των τεσσάρων ομάδων» χαρακτήρισαν τους αγώνες τα μέσα ενημέρωσης.

Συγχαρητήρια αξίζουν στη ΔΗΜΩΦΕΛΕΙΑ που οργάνωσε με απόλυτη επιτυχία για 16η συνεχή χρονιά αυτούς τους αγώνες.