Σχολική Επιτροπή

Σε κάθε Δήμο ή Κοινότητα για τη στήριξη της λειτουργίας των σχολικών μονάδων, που βρίσκονται στα διοικητικά τους όρια, συνιστώνται νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου με την επωνυμία «Σχολικές Επιτροπές» οι οποίες διέπονται από τις διατάξεις των άρθρων 240 και 243 του Ν. 3463/06 του παρόντος και τις διατάξεις του άρθρου 5 του Ν. 1894/90.

Το Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Νέας Καρβάλης  ανήκει στην Ενιαία Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Καβάλας η σύνθεση της οποίας είναι:

1. Ξανθόπουλος Νικόλαος                 Πρόεδρος
2. Φραντζεσκάκη Μαρία                  Αντιπρόεδρος
3. Μπόνιας Ζήσης                               Μέλος
4. Τριανταφυλλίδης Χαράλαμπος          Μέλος
5. Δρακονάκη Ευαγγελία                      Μέλος
6. Ποτόλιας Χρήστος                           Μέλος
7. Τσοχαταρίδης Χρήστος                    Μέλος
8. Σαρβανάκη Ευδοξία                         Μέλος
9. Αϊβάζη Ιωάννα                                Μέλος
10. Καρκάλης Κωνσταντίνος                 Μέλος
11. Θεοδοσίου Στρατονίκη                   Μέλος
12. Μουμτσάκης Απόστολος                Μέλος
13. Δημητριάδης Σπυρίδων                 Μέλος
14. Παπαδόπουλος Γεώργιος              Μέλος
15. Νεοκοσμίδου Παναγιώτα               Μέλος

Έργο κάθε σχολικής επιτροπής είναι η διαχείριση των πιστώσεων που τις διατίθενται για την κάλυψη των λειτουργικών δαπανών των σχολείων (θέρμανσης, φωτισμού, ύδρευσης, τηλεφώνου, αποχέτευσης, αγοράς αναλώσιμων υλικών κ.λ.π.), η αμοιβή καθαριστριών, η αποζημίωση των σχολικών τροχονόμων, η εκτέλεση έργων για την επισκευή και συντήρηση των σχολείων και κάθε είδους εξοπλισμού τους, η διαχείριση των εσόδων από την εκμετάλλευση των σχολικών κυλικείων ή την ενοικίαση αγροτικού κλήρου των σχολείων καθώς και η λήψη κάθε άλλου μέτρου που κρίνεται απαραίτητο για τη στήριξη της διοικητικής λειτουργίας των σχολικών μονάδων.

Συμβούλιο Σχολικής Κοινότητας Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείων Νέας Καρβάλης

Με απόφαση της Ενιαίας Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Καβάλας, η Σχολική Κοινότητα του Δημοτικού Σχολείου και των Νηπιαγωγείων Νέας Καρβάλης συγκροτήθηκε ως εξής:

1.        Ιωσηφίδης Αλέξανδρος, διευθυντής του Δημοτικού Σχολείου                       πρόεδρος
  2.        Χατζηφραντζή Ανθούλα, πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων        μέλος
  3.        Ζοπόγλου Γεωργία, προϊσταμένη του 1ου Νηπιαγωγείου                                  μέλος
  4.        Ιωσηφίδου Δέσποινα, εκπαιδευτικός                                                              μέλος
  5.        Ιωσηφίδου Ελισάβετ, εκπαιδευτικός,                                                              μέλος

Το Συμβούλιο διαπιστώνει τις ανάγκες και τα προβλήματα που δημιουργούνται στη λειτουργία των σχολείων και διατυπώνει σχετικές προτάσεις στην οικεία Σχολική Επιτροπή για την καλύτερη στήριξη της λειτουργίας τους. Ο Διευθυντής που συμμετέχει στο «Συμβούλιο Σχολικής Κοινότητας» διαχειρίζεται το ποσό που τίθεται στη διάθεση του για την αντιμετώπιση λειτουργικών αναγκών των σχολικών μονάδων κατά τις διατάξεις του άρθρου 3 παρ. 8 της 8440/24-2-2011 Υπουργικής Απόφασης.

Σχολικό Συμβούλιο

Το σχολικό συμβούλιο αποτελείται από το σύλλογο των διδασκόντων, τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου του συλλόγου γονέων & κηδεμόνων και τον πρόεδρο της Ενιαίας Σχολικής Επιτροπής.  `Έργο του είναι η εξασφάλιση της ομαλής λειτουργίας του σχολείου με κάθε πρόσφορο τρόπο, η καθιέρωση τρόπων αμοιβαίας επικοινωνίας διδασκόντων και οικογενειών των μαθητών καθώς και η υγιεινή και η ασφάλεια των μαθητών και του σχολικού περιβάλλοντος. Πρόεδρος του σχολικού συμβουλίου είναι ο διευθυντής του σχολείου. Το σχολικό συμβούλιο λειτουργεί νόμιμα με όσα μέλη του είναι παρόντα.
Συνεδριάζει τρεις (3) φορές το χρόνο, εντός του πρώτου δεκαημέρου του κάθε τριμήνου, έκτακτα δε, όποτε το ζητήσει ο Διευθυντής ή δυο τουλάχιστο φορείς, που μετέχουν στο Σχολικό Συμβούλιο.