2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού σχολικού έτους 2015-2016

Το θέμα της φετινής πανελλήνιας ημέρας σχολικού αθλητισμού είναι: «Σχολικός Αθλητισμός-Συμμετέχω και Μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».

Οι δράσεις που υλοποιήθηκαν την Ημέρα του Σχολικού Αθλητισμού καταμερίσθηκαν σε τρεις θεματικές ενότητες.

Η πρώτη θεματική ενότητα πραγματοποιήθηκε στο Πολύκεντρο Νέας Καρβάλης παρουσία των γονέων και επίσημων καλεσμένων της τοπικής κοινωνίας και περιελάμβανε παρουσίαση στοιχείων (φωτογραφίες, διαφάνειες, βίντεο) με θέματα:

•   Παρουσίαση των Αρχαίων Ολυμπιακών Αγώνων
  •   Παρουσίαση των Σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων
  •   Παρουσίαση των Παραολυμπιακών Αγώνων και
  •   Παρουσίαση με θέμα Ολυμπιακές ματιές.

Η δεύτερη θεματική ενότητα πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου και περιελάμβανε:

•   Αγώνες ομαδικών αθλημάτων
  •   Παραολυμπιακά αθλήματα (παραολυμπιακό βόλεϊ και παραολυμπιακό μπάσκετ με το ένα χέρι)
  •   Κινητικές δραστηριότητες και παιδαγωγικά παιχνίδια στις μικρότερες τάξεις μέσα από τα οποία εξυπηρετείται ο σκοπός της αθλητικής ημέρας.

Το τρίτο πραγματοποιήθηκε στις τάξεις των μαθητών με καλλιτεχνικές, εικαστικές και μουσικές δημιουργίες με συναφή θεματολογία.

Οι παραπάνω δράσεις θα πραγματοποιηθούν κυλιόμενα καθ? όλη τη διάρκεια του ωραρίου απ?  όλη τη σχολική κοινότητα με τη συμμετοχή του συνόλου των μαθητών και των εκπαιδευτικών της σχολικής κοινότητας.