Κοινωνικές δράσεις του σχολείου

Κοινωνικές Δράσεις του Σχολείου

Ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου θεωρώντας ότι,  δράσεις προσφοράς και αλληλεγγύης, που συνδέουν το σχολείο με την κοινωνία, έχουν πολλαπλά οφέλη προς τους μαθητές, αποφάσισε να οργανώσει τις παρακάτω δράσεις:

1.     Να συγκεντρώσει τρόφιμα, ρούχα και άλλα απαραίτητα είδη, τα οποία θα διαθέτει στους πρόσφυγες που καταφθάνουν στο λιμάνι της Καβάλας, από τη Μυτιλήνη. Το συντονισμό της δράσης έχει η δασκάλα Κοσμίδου Ανθούλα. Η δράση συνδιοργανώνεται με το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου.
  2.     Να πραγματοποιήσει φιλανθρωπική-περιβαλλοντική δράση με τίτλο ?You don?t kneed it? I do?. Οι μαθητές του σχολείου με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό της δράσης  Ιωσηφίδου Δέσποινα θα προσφέρουν τα χρήματα που θα συγκεντρωθούν για φιλανθρωπικό σκοπό.
  3.     Να πραγματοποιήσει συγκέντρωση τροφίμων και να τα προσφέρει σε οικογένειες μαθητών που έχουν ανάγκη. Η δράση θα υλοποιηθεί από το  διευθυντή σε συνεργασία με το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου.