Μαθητές

Μαθητές-Κοινωνικο-οικονομικό πλαίσιο

Μαθητές

Η Νέα Καρβάλη αποτελεί συνέχεια της παλαιάς Καππαδοκικής Καρβάλης. Σήμερα σε αυτήν εκτός από τους Καππαδόκες πρόσφυγες κατοικούν Σαρακατσάνοι, Πόντιοι αλλά και οικονομικοί μετανάστες κυρίως από την Αλβανία και τη Γεωργία. Είναι έντονο το θρησκευτικό συναίσθημα των κατοίκων κυρίως λόγω της ύπαρξης του ιερού σκηνώματος του Αγίου Γρηγορίου του Θεολόγου. Δραστηριοποιούνται σε αυτήν τρεις πολιτιστικοί σύλλογοι, ένας αθλητικός, ένας περιβαλλοντικός και δύο σύλλογοι χορευτικοί. Όλοι επιδεικνύουν αξιόλογη δράση. Το βιοτικό επίπεδο των κατοίκων της δημοτικής κοινότητας είναι μεσαίο προς υψηλό. Οι κάτοικοι είναι εργαζόμενοι στις βιομηχανίες και βιοτεχνίες της περιοχής, ελεύθεροι επαγγελματίες και λίγοι αγρότες. Αρκετοί από τους ελεύθερους επαγγελματίες και ιδιωτικούς υπαλλήλους συμπληρώνουν το εισόδημά τους καλλιεργώντας τον οικογενειακό τους κλήρο. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο ζουν οι οικογένειες των μαθητών μας, που προσφέρουν απλόχερα την αγάπη, τη φροντίδα και τη στήριξη που χρειάζονται τα παιδιά τους. Το σχολείο μας αποτελούσε και θα συνεχίσει να αποτελεί υποστηρικτικό και υπέρμαχο μέλος αυτής της τόσο σημαντικής προσπάθειας των γονέων-κηδεμόνων των μαθητών μας, και θα προσφέρει απλόχερα τη βοήθειά του σε οποιοδήποτε μέλος της μικρής κοινωνίας μας βρεθεί σε κατάσταση ανάγκης.