Εθνική επέτειος 28ης Οκτωβρίου 1940

Η εθνική επέτειος της 28ης Οκτωβρίου

Μεγάλη γιορτή για το έθνος μας και το σχολείο μας, όπως κάθε χρόνο, ετοίμασε την καθιερωμένη σχολική γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.

Τη φετινή γιορτή επιμελήθηκαν οι δασκάλες Δημητριάδου Κωνσταντίνα (Γ΄τάξη), Τονουσίδου Σοφία (Δ1), Σιδηροπούλου Μαρία (Δ2) και φυσικά συμμετείχαν με ζήλο οι μαθητές των αντίστοιχων τμημάτων. Επίσης, πολύτιμη ήταν η βοήθεια των εκπαιδευτικών της Μουσικής (Πενήντα Κατερίνα) και της Θεατρικής Αγωγής (Νικολάου Χαρίκλεια).

Η γιορτή περιελάμβανε απαγγελία ποιημάτων, σκετς, τραγούδια και ενδιάμεσα διανθίστηκε με την ανάγνωση του χρονικού από μαθητές και των τριών τμημάτων. Στο τέλος δεν θα μπορούσε να λείψει η απαγγελία του εθνικού μας ύμνου από όλους τους μαθητές.

Γιορτάσαμε για ακόμα μία φορά την εποποιία που έγραψαν πάνω στις κορφές της Πίνδου οι μαχητές του ΄40. Είναι το ασύγκριτο, το μοναδικό ΌΧΙ, που δείχνει όλο το μεγαλείο και τη δύναμη της φυλής μας, όλη την τόλμη και την υπερηφάνεια που κρύβει μέσα της η αθάνατη ελληνική ψυχή!

•   Ποίημα «Η Εθνική γιορτή»
  •   Σκετς «Ο παππούς»
  •   Χρονικό του Έπους του ΄40
  •   Ποιήματα: «Το ΌΧΙ του σαράντα», «Η 28η Οκτωβρίου», «Η Ελευθερία», «Το σαράντα»