Εθνική επέτειος 25ης Μαρτίου 1821

Εκδηλώσεις για τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821

Την Τρίτη 24 Μαρτίου στις 9:00 π.μ. έλαβε χώρα στο Πολύκεντρο η γιορτή του σχολείου μας, για να τιμήσουμε τους αγωνιστές που οδήγησαν τον λαό μας στην εθνική ανεξαρτησία με τον μεγαλειώδη αγώνα τους εναντίον των Τούρκων. Επίσης έγινε μνεία και στη μεγάλη θρησκευτική γιορτή του Ευαγγελισμού, η οποία συμπίπτει με αυτήν της εθνικής μας παλιγγενεσίας. Την οργάνωση της γιορτής ανέλαβαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ Τάξης μαζί με τους αρμόδιους εκπαιδευτικούς. Η εκδήλωση ξεκίνησε με μια σύντομη εισαγωγή στο νόημα της διπλής γιορτής, και ακολούθησαν τραγούδια, ποιήματα και θεατρικά δρώμενα. Έτσι αναδείχθηκε ο εθνικός και κοινωνικός χαρακτήρας του ξεσηκωμού των προγόνων μας εναντίον ενός τρομερού και πανίσχυρου δυνάστη, μιας επανάστασης την οποία ο κορυφαίος ιστορικός Έριχ Χόμπσμπαουμ συγκαταλέγει ανάμεσα στις μεγάλες επαναστάσεις που άλλαξαν τη ρότα της παγκόσμιας ιστορίας από το τελευταίο τέταρτο του 18ου έως τα μέσα περίπου του 19ου αιώνα.