Διδακτική επίσκεψη στη Μελισσοκομική Βορείου Ελλάδος

"Μέλισσα, μια γλυκιά κοινωνία" είναι  ένα πρόγραμμα με το οποίο ασχολήθηκαν εντατικά οι μαθητές της Δ' Τάξης κατά την Ευέλικτη Ζώνη όπου συγκέντρωσαν, επεξεργάστηκαν και παρουσίασαν πλούσιο υλικό για τη ζωή, την κοινωνία και τα προϊόντα της μέλισσας, αλλά και για τη μελισσοκομική τέχνη.

Το αφιέρωμά μας στη μέλισσα έκλεισε με μία εκπαιδευτική επίσκεψη στη Μελισσοκομική Βορείου Ελλάδος ( 13ο Χλμ Καβάλας - Ξάνθης). Εκεί ο υπεύθυνος και επαγγελματίας μελισσοκόμος κ. Αντώνης Μάσαλας μας υποδέχτηκε και μας ξενάγησε με τον καλύτερο τρόπο.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν από κοντά τις μέλισσες "εν δράσει" μέσα σε αληθινή κυψέλη προφυλαγμένη με τζάμι. Παρακολούθησαν πώς στήνεται μία κυψέλη από το "μηδέν" ως την εξαγωγή του μελιού με φυγοκέντρηση στον μελιτοεξαγωγέα. Γνώρισαν τα εργαλεία που χρησιμοποιεί ένας μελισσοκόμος... και τα προϊόντα που παράγουν οι μέλισσες, τα οποία είχαν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν.

Κατά την αναχώρησή μας, ο κ. Αντώνης Μάσαλας και η Μελισσοκομική Βορείου Ελλάδος προσέφερε σε κάθε μαθητή από ένα βάζο μέλι, γύρη και ένα  βιβλιαράκι με πληροφορίες για τη μέλισσα και τα προϊόντα της.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός:  Κοσμίδου Ανθούλα

Το μήνα 2099