Επίσκεψη στο Ι.Ε.Μ. των Ελλήνων της Καππαδοκίας

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΕΘΝΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΝΕΑΣ ΚΑΡΒΑΛΗΣ

iem1.jpg

iem2.jpgΤο σχολείο μας επισκέφτηκε τοΙστορικό Εθνολογικό Μουσείο των Ελλήνων της Καππαδοκίας στη Νέα Καρβάλη. Η επιλογή του μουσείο δεν ήταν τυχαία. Θεωρήθηκε ότι ανταποκρίνονταν στα ενδιαφέροντά μας και τα εκθέματα που εκτίθενται σε αυτό θα κινητοποιούσαν το ενδιαφέρον των μαθητών όλων των τάξεων. Οι τάξεις που ασχολούνταν με την τοπική ιστορία ανακάλυψαν μέσα από τα εκθέματα, όλον τον κύκλο της ζωής του χθες και ιδιαίτερα του Ελληνοκαππαδοκικού πολιτισμού.

Οι τάξεις που ασχολούνταν με τις παραδοσιακές φορεσιές, με τον αργαλειό, με τα παραδοσιακά επαγγέλματα με τα παιχνίδια του χθες βρήκαν πλήθος στοιχείων για να συμπληρώσουν τις εργασίες που εκπονούν. Τα σχέδια εργασίας και οι δραστηριότητες που σχεδιάσθηκαν από τους εκπαιδευτικούς είχαν σαν στόχο να κινητοποιήσουν τους μαθητές και να δουν την επίσκεψη στο μουσείο ως μια ευκαιρία για δράση και ανακάλυψη της γνώσης και όχι ως μια βαρετή διαδικασία. Παράλληλα βέβαια προωθούσαν την ανάπτυξη του πνεύματος συνεργασίας και της θετικής κοινωνικής συμπεριφοράς.

iem4.jpgΟι δραστηριότητες που υλοποιήθηκαν περιλάμβαναν επίλυση γρίφων, αναζήτηση εκθεμάτων, καλλιτεχνική δημιουργία και συμπλήρωση φύλλων εργασίας. Όλα τα παραπάνω συνέτειναν στην ανάπτυξη του ενδιαφέροντος των μαθητών για την πολιτιστική κληρονομιά και την ιστορική εξέλιξη των ανθρωπίνων δραστηριοτήτων, δοξασιών και συνηθειών.

iem5.jpg